SPLASH! 2012 – ir džiaugiasi siela …

Autorius: Dj Mamania

Šaltinis: http://www.hip-hop.lt/index.php?page=reng&action=item&id=1804

Apie 30 žmonių iš Lietuvos sekmingai pasiekę repo žemes ir apsistoje kempinge pradžioje išvydo tuščius laukus, vėliau stebėjo lyg šiol nematyto mąsto žmonių invaziją. ACHTUNG ACHTUNG ACHTUNG AUSFERKAUFT! Ką reiškia jog visi bilietai parduoti. Vietomis net baisu pagalvojus, tačiau tik gerokai vėliau galėjome patirti visą tą masiškumo jausmą. Splash! festivalis prasidėjo.

Tradicija tapo festivalio pre-party jau ketvirtadienį. Tik vieną sceną atidarę organizatoriai duoda galimybę visiems atvykusiems dieną prieš oficialų festiavlį kaip reikiant apšilti. Šiemet ketvirtadieniui buvo parinkti dj’ai bei keli atlikėjai. Beje atlikėjų tarpe buvo ir nemažą populiarumą įgijęs Cro. Po jo koncerto atgal į palapinių miestelį plūstelėjo toks kiekis žmonių, lyg tai būtų buvusi šeštadienio naktis po headliner’io koncerto.

Penktadienio dienos karščiai išvargino daugelį, sulaukę popietės traukėm žiūrėti beatbox battle’o, kuris daugelio nuostabai netgi labai patiko. Man asmeniškai labai patiko Olandijos atstovas Ibarra, buvo smagu sekti visą jo kelią link finalo. Labai išsiskiriantis savo beatbox stiliumi Ibarra tik finale susitiko su tikrai vertu savęs priešininku Hurricane. Po žiūrovų balsavimo ir praeitų metų Vokietijos čempionų žiauriai juokingo pasirodymo, Ibarra buvo paskelbtas nugalėtoju.

Beatbox battle užsitesė, tačiau mūsų nuostabai scena nebuvo ruošiama pakankamai greitai tam kad iškarto laiku pasirodytu Lords Of The Underground. Ant scenos išėjo toks cirkas apie kurį net nenoriu vargintis rašyti. Buvo paskelbta kad Lordai vėluoja, tad juos sulaukėme lygiai po valandos. O tada viskas ir prasidėjo.

DJ Lord Jazz pasveikino pilną susirinkusią Aruba areną ir su “Here Come the Lords” garsais į sceną žengė irMr. Funke su DoItAllClassic material – turbūt tokia frazė būtu pirma jei reikėtu vienu sakiniu apibūdinti koncertą. Gabalas po gabalo laikė visus prisegtus prie devyniasdešimtų repo ir taip iki pat galo. Atrodė pasakyk savo mėgstamą ir jis buvo sugrojamas. Bene geriausias dalykas buvo tas, kad liaudis nebuvo “Tic Toc” ir “Chief Rocka” laukimo režime, kiekvienas gabalas buvo tiesiog skanėstas. Išskirsiu dar tokius perliukus kaip “Neva Faded”, bei DoItAll solinį “Surrender”.

Pagrindinėje scenoje netrukus stebėjome Marsimoto koncertą. Visai nereikia žinoti jo kūrybos tam kad mėgautis koncertu, o tiksliau pasakius show. Vokiškas MF Doom ir Quasimoto mišinys pasirodo turi didžiulę armiją gerbėjų. Visi išvien repuoja tekstus kuriuos iš paties atlikėjo efektais užkrauto balso neina nieko suprasti. Kaip bebūtų, reginys, kupinas žalių šviesų, dūmų ir vėliau net fejerverkų, buvo vertas to dėmesio kurį skyrėme.

Ar reikėtų pasakoti apie vakaro tragediją? Ji vardu Asap Rocky ir vargu ar aš gaišiu rašydamas apie žodžio SWAG paminėjimo rekordą koncerte. Kitas!

O tas kitas buvo tris valandas vėluojantis Nas. Jei ir buvo pykstančių dėl jo vėlavimo, tai jau per pirmus gabalus tas pyktis pabėgo už devynių jūrų-marių. Pačioje pradžioje dar be paties Nassir Jones instrumentinė grupės dalis sugrojo puikią Bob James – Nautilus interpretaciją, o tuomet viskas užsidegė su “Hip Hop Is Dead”, “NY State Of Mind” ir “It Ain’t Hard To Tell” molotovo kokteiliu. Visas greatest hits rinkinys papildytas naujo albumo “Life Is Good” kūriniais buvo ko ne tobulas. Aišku negali parašyti dešimtuko jei nesugrojo tavo mėgstamo gabalo, bet buvo arti to. “Nas Is Like” stipriai keitė “Hate Me Now”, o po to kai atrodė jog nieko geriau būti negali tai dar stipriau iššovė “Got Yourself A Gun”. Į pabaigą Nas buvo bepradedąs kimti, bet tik dėl to jog atrodė atiduodantis viską ką gali, kaip beje ir jo muzikantai, kartais atrodė kad gitaristas didesnė žvaigždė už patį Nastradamusą. Pritariantis dainininkas Eddie Cole visų nuostabai tiesiog idealiai pakeitė Lauryn Hillvietą per “If I Rule The World”, nors priedainį visą gerklę plėšė bene kiekvienas stebėjęs koncertą. Pabaigai “Made You Look”, bisui “One Mic”, žodžiu nėra žodžiu. Nebent – Žodis!

Šiek tiek išgręšti ir be jėgu vykom stebėti Statik Selektah ir Termanology pasirodymą. Kiek pavarge ar padaugine morkos formos cigarečių duetas savo darbą vis dėlto padarė. Naujas jų albumas tikrai geras, toks buvo ir pasirodymas. Selektos diskoteką po to teko praleisti ir vykti kaupti jėgas palapinių link. Pirma diena įveikta.

Po tokios geros pirmos dienos iš šeštadienio tikiesi dar daugiau. Asmeninių favoritų buvo nemažai, tarp jų patys pirmieji pasirodę ant scenos – De La Soul. Paprastumo apsėsti, nuoširdžiu bendravimu su publika ir aišku ypač turtingu repo klasikos arsenalu De La visai valandai įjungė šypsenas visų buvisių prie didžiosios scenos veiduose. Spiginanti saulė kiek apsunkino grupės darbą, Maceo nulipo nuo scenos visas šlapias. Tačiau negalima nepagirti visų įdėtų į pasirodymą pastangų. Per “Stakes Is High” ir “Ring Ring Ring” ausys iš širdis ypač džiūgavo.

Viena akimi pamatę UK grime’o bombas nuo P-Money, grįžome vėl prie didžiosios scenos. Po bene 11 metų pertraukos ant Splash Festivalio scenos pasirodė Vokietijos rap legenda – Torch. Tik pasirodymu to nepavadinsi. Visas šou kurį paruošė Torch su visa krūva savo draugų buvo tiesiogiai transliuojamas per ZDF. Trys DJ’ėjai, svečiai kurių tarpe Toni LD-FlameDJ Stylewars ir bene pilnai išgrotas albumas “Blauer Samt”. Atlaikėm, tačiau įjungę jėgų taupymo režimą, vakarop nemežai skanėstų dar laukė.

Gal šį kartą nusivilimus vėl praskipinsiu. Pagrindinė scena vėliau pasiūlė dar dvi Vokietijos pažibas. Pirmasis buvo Max Herre iš Freundeskreis, pasikvietęs taip pat nemažai draugų, tokių kaip Joe Denalane arbaAfrob, sukūrė kažkokią magišką atmosferą. Prisipažinsiu jog prieš kelis metus matytas Freundeskreiskoncertas nepaliko tiek gerų emocijų kaip šis. Gyvai vėl išgirsti “Esperanto”, “Reimemonster”, “Wan Der Vorhang Fallt” ar netikėtame antrame bise “Mit Dir” buvo kaip sakoma “kažkas toookiooo”. Mano draugai ir šiaip mano kartos žmonės užaugę ant “Viva 2” muzikos mane supras.

Kitas kolektyvas tai Beginner. Kažkada buvę Absolute Beginner, tuomet išsiskyrę, vėliau vėl susiėję į jauBeginner pavadinimu buvusią grupę ir vėl išsiskyrę, dabar vėl sugrįžo su tik keliais koncertais, vienas kurių buvo ir šiemetiniame Splash! feste. Įspudingo minimalaus dizaino dekoracijos: tai šviečianti piramidė ant kurios buvo įrengtas pultas DJ’ėjui ir apšvietimas. Viskas. Atrodo paprastai, bet kai visuma pradeda kartu mirksėti pagal muziką, pamatai kad apšvietėjas dirbo ilgą laiką iki šio koncerto, o dabar tiesiog linksminasi. Neeilinis reginys ir dar priedo ilgesnis nei visų kitų grupių kurias teko matyti festivalyje. Danke!

Viduryje Beginner koncerto į antrą sceną žengė paslaptingiausias kaukėtas žmogus – Doom. Iki šiol teko labai daug kartų girdėti apie tikrai prastus Doom‘o koncertus, tačiau čia buvo visiška priešprieša tam ką teko girdėti. Be DJ, tačiau su video projekcijomis kiekvienam kūriniui, akomponuojant dar storesniam už save MC,Doom‘as surengė visišką “linksmybių kliniką”. Atrodo klausai klasikinius jo gabalus, o tarp jų gauni visišką juodo humoro dozę. Vienu metu Doom‘as kaip breikeris bando rankomis daryti bangą, vėliau nušoka nuo scenos prie fanų tvoros duoti visiems po penkis, o tam kad užsilipti, arba tiksliau užsiropšti atgal ant scenos reikalinga apsauginio pagalba. Buvo daug juoko, buvo ir rimtų dalių, tai buvo Doom‘as, kurio su niekuom nesupainiosi. Kaip nesidžiaugsi gyvai girdėdamas “Accordion” ir “America’s Most Blunted” ar “All Caps”. Vėliau naktį mūsų netikėtumui, kaukėtą žmogų sutikome be kaukės slampinėjantį po festivalio teritoriją. Kiek norinčių padaryti nuotrauką, ir kiek pabandžiusių liko sustabdyti už pakarpos aukšto ir stipraus juodaodžio. Parašus gavome visi, o 2 minučių šaukinio įrašas Gatvės Lygai virto tikra komedija, bet su ypač smagia pabaiga.

Doom‘ą sutikome beje po itin smagaus atradimo. Vienoje iš festivalio šokiams skirtų patalpų grojo Dam-Funk. DJ setas kurio metu pats DJ dainuoja, akomponuoja visiems tiems puikiems post-disko laikų elektroniniam funkui, atkeliaudamas iki West Coast repo klasikos kaip MC Eight ar Snoop ir vėl grįždamas prie senienų. Atrodė kad buvome be jegų, tačiau likome pripildyti superiniais garsais ir nuotaikomis. Dam-Funk yra bene labiausiai neįvertintas dj-prodiuseris kurį žinau. Jo pasirodymas su pakabinamu sintezatoriumi buvo perėjęs į publiką, kur kiekvienas galėjo pamaigyti gražiu elektroniniu funk’u alsuojančius klavišus. Prisipažinsiu jog tapau dideliu jo gerbėju, nors ankščiau taip pat jį ne itin gerai žinojau. Pagautas vinilas + vienas twitterio folowinimas + salėje sutiktas Peter Digital / Fulgeance kuris Mondayjazzchebrai siunčia daug linkėjimų! Miegot!

Sekmadienis kaip įprasta tai diena kaip bevei kuse liaudies išvyksta, tačiau ne šiais metais. Atrodė kad buvo eilinis šeštadienis ir tikrai nesijautė kad tai paskutinė diena. Vykome į koncertinę teritoriją apsiprekinti plokštelėmis, pasikrauti fotikus ir mobiliuosius, bei pralaukti stiprų lietų. Po lietaus kempinge mūsų tėvynainiai kartu su keliais vokiečiais atsitempusiais gitarą surengė pilną improvizacijų pasilinksminimą.Karpis iš Tie GeresniModė iš IGGPenta ir kt. parodė kad vis dėl to kempinge nėra bereikalingas laiko leidimas, o smagi patirtis, kartais net ir internacionalinė.

Besibastant sekmadinio popietę užklydome į Aruba sceną ir likome labai nustebinti Vokiečių grupės Moop Mama pasirodymu. Paaiškinti labai nesunku – vokiški Hot 8 Brass Band + vienas kietesnių freestyler’ių. Surepetavę labai įtraukiančią ir linksmą programą buvo išprašyti net ir pakartojimui. Didžiausias pliusas tas, kad atrodo jog kiekvienas tame pučiamųjų orkestro dalyvis yra pargindinis grupės narys. Įspūdingai!

Kitas įspūdingai įvyko labai greitai, vos už pusvalandžio stovėjome prie didžiosios scenos ir stebėjomeMacklemore + Ryan Lewis pasirodymą. Buvau girdėjęs jų hitą “And We Dance”, tačiau pasirodo kad tai buvo gal vienas iš dviejų tų blogų gabalų per jo pasirodymą. Užmerkus akis atrodydavo kad girdžiu repuojantįBrother Ali, bytai – kažkoks senovinių samplų ir elektronikos mišinys, puikiai derantys prie Macklemore balso ir dar akomponuojami trimito gyvai. “Crew Cuts” ir “Irish Celebration” bene labiausiai įsiminė. Na aišku ir TAS per kurį beveik visi šoko ir trypė. Rekomenduojam pasidomėti – Macklemore.

Nuotaikos dar labiau aukštyn. Kraujas vis labiau kaito beliaukiant Dilated Peoples. Jų laukė bene visi lietuviai, buvo tokia nuojauta kad turėtu būti tikrai neblogas koncertas ir nuojauta nesuklydo – Dilated Peoples paruošė visą savo greatest hits bei solo albumų perliukus. Viskas miksuojama ko ne idealiai didžėjausBabu ir atliekama visu 100% atiduodant save sausakimšoje Aruba palapinėje. Džiaugiausi matydamas kaip grupė gerbia kiekvieno nario solo kurybą. Rakka Iriscience albumo “Crown Of Thorns” ir Evidence “Cats & Dogs” bei “Weatherman” hitai, tikrai pukus intarpas gerbėjams sekantiems atlikėjų darbą už Dilated albumų ribų. Išskirsiu Evidence kūrinio “You” miksą su DJ Premier “Full Clip” ir “Boom” instrumentalais, bei “Worst Comes To Worst” atiduota tinkama pagarba Guru. Idealiai!

Ta bene ir buvo ta viršukalnė po kurios kaip ir nėra kelio aukštyn, o tik žemyn. Neprilipo nei itin didelio vokiečių dėmesio sulaukęs Mac Miller, nei daug vilčių teikusi Nneka. Slampinėjau iš vienos vietos į kitą dar tikėdamasis kažką išgirsti-pamatyti, dėja. Luktelėjau Wiz Khalifa koncerto, ten atrodė kad visi laukė “Black & Yellow” , aš nelaukiau.

Ką gi, neparašiau nei apie Major Lazer, nei apie Danny Brown, nei apie daugelį kitų atlikėjų kurie susiliejo tarpusavyje. Kai kurie geri, kai kurie nelabai, bet prisipažinsiu jog vykau į festivalį nesitikėdamas nieko, be jokiu išankstinių nusistatymų ir gavau labai daug. Tokiais atvėjais ir yra smagiausia kai nenustatai kažkokios kartelės, nenuteiki savęs netikėtiems patyrimams, o tiesiog plauki pasroviui ir džiaugiesi tuom ką hip-hop’as gali duoti geriausia! Toks vat tas mano dešimties metų Splash! festivalio patirties patarimas. Beje spaudžiu penkis kiekvienam ir kiekvienai vykusiems kartu, buvo tikrai smagi kompanija! Tikiuosi iki kitų metų!

presented by Splash! Lietuva

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s